Higiena jamy ustnej – jak robić to prawidłowo

  • -
higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej – jak robić to prawidłowo

Category : Twoje zdrowie

Choć szczotkowanie zębów to rytuał, który wykonuje się codziennie, nie każdy wie, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Bez znaczenia, czy wykorzystuje się szczoteczki elektryczne czy manualne, wiele osób często nieprawidłowo myje zęby, a w większości przypadków jest to także jedyny zabieg higieniczny jamy ustnej. Z tego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo szczotkować zęby i jakie jeszcze kroki można podjąć by zadbać o dobrą kondycję jamy ustnej.

Trudny wybór – szczoteczki elektryczne czy manualne?

Wiele osób wciąż stawia na tradycyjne szczoteczki do zębów, będąc zniechęconym przez wysokie ceny modeli elektrycznych. W opinii stomatologów panuje jednak przekonanie, że szczoteczki elektryczne lepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń zębów. Duże znaczenie ma tutaj szybki obrót główki i jej niewielkie rozmiary – brud zostaje dosłownie wymieciony z płytki nazębnej, a gabaryty pozwalają dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Duże znaczenie ma jednak odpowiedni dobór typu szczoteczki do wieku osoby, która będzie ją używała (inne modele dostępne są dla dzieci i dorosłych), a także rozmiaru i miękkości włosia. Osoby o wrażliwych zębach powinny korzystać z miękkich szczoteczek. Jednak co ważne – rodzaj szczoteczki nie ma znaczenia, i zarówno szczoteczki elektryczne, jak i manualne poradzą sobie z zadaniem, o ile szczotkowanie będzie przebiegało we właściwy sposób.

 

Jak właściwie myć zęby?

Szczotkowanie powinno rozpocząć się od zewnętrznej strony zębów, następnie przejść do powierzchni żującej i strony wewnętrznej. Na koniec, warto także wykonać dokładne czyszczenie zębów w okolicach dziąseł.

Mycie zębów można wykonywać na dwa sposoby: ruchami wymiatającymi i okrężnymi. Ruchy wymiatające są doskonałe do czyszczenia okolic dziąseł, natomiast okrężne sprawdzą się na pozostałej powierzchni. Bardzo często zapomina się o dokładnym oczyszczeniu tylnych zębów, ponieważ dostęp do nich jest utrudniony. Rozwiązaniem może być zakup mniejszego rozmiaru szczoteczki.

 

Jak dbać o higienę zębów i jamy ustnej?

Mycie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum. Choć stomatolodzy zalecają szczotkowanie po każdym posiłku, nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy dokładne mycie dwa razy dziennie, minimalnie przez 2 minuty.

Warto stosować także specjalne nici dentystyczne, które pomagają usuwać zanieczyszczenia z przestrzeni między zębowej. Dodatkowym gadżetem jest też skrobaczka do języka, która przeznaczona jest do czyszczenia tego narządu. Choć często zastępuje się ją zwykłą szczoteczką, skrobaczka spisuje się o wiele lepiej, ponieważ nie spycha brudu w głąb jamy ustnej. Warto także zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej.

O dobrą kondycję zębów zadbać można także właściwą dietą. Oznacza to ograniczenie pokarmów zawierających cukier, który sprzyja powstawaniu próchnicy. Należy także z umiarem spożywać kwaśne potrawy i napoje typu coca-cola. Jeżeli nie ma możliwości umycia zębów po posiłku, można wspomóc się gumą do żucia. Nie zastąpi ona jednak porządnego szczotkowania np. przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Popularne

Czy wszystkie bakterie są dla nas niepożądane? Bakterie często obwiniamy o wywoływanie groźnych chorób i cieszymy się, że mamy antybiotyki, które je zwalczają. Nie zawsze jest to prawda, gdyż są te...
Dlaczego warto pić soki owoców i warzyw W mediach coraz chętniej propaguje się zdrowy tryb życia. A gdy już ten temat się pojawia, niemal zawsze jako przykład odpowiednich nawyków żywieniowy...
Karmienie niemowląt – akcesoria niezbędne w każdym... Kobiety spodziewające się dziecka, zwłaszcza te, które po raz pierwszy mają zostać matkami, często czują się zagubione i niepewne, a producenci rozmai...
Jakie pić soki warzywno-owocowe na odchudzanie   Świeże soki w warzyw i owoców to nie tylko koktajle witaminowe, ale również produkty świetnie wspomagające proces odchudzania. Jak pozbyć si...
Nutrikosmetyki – czym są i jak wybrać najlepsze?... W pogoni za pięknem regularnie odwiedzamy drogerię, zaopatrując się w kremy, balsamy oraz odżywki. Część osób zaczyna jednak twierdzić, że skuteczniej...

Popularne