Higiena jamy ustnej – jak robić to prawidłowo

higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej – jak robić to prawidłowo

Category : Twoje zdrowie

Choć szczotkowanie zębów to rytuał, który wykonuje się codziennie, nie każdy wie, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Bez znaczenia, czy wykorzystuje się szczoteczki elektryczne czy manualne, wiele osób często nieprawidłowo myje zęby, a w większości przypadków jest to także jedyny zabieg higieniczny jamy ustnej. Z tego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo szczotkować zęby i jakie jeszcze kroki można podjąć by zadbać o dobrą kondycję jamy ustnej.

Trudny wybór – szczoteczki elektryczne czy manualne?

Wiele osób wciąż stawia na tradycyjne szczoteczki do zębów, będąc zniechęconym przez wysokie ceny modeli elektrycznych. W opinii stomatologów panuje jednak przekonanie, że szczoteczki elektryczne lepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń zębów. Duże znaczenie ma tutaj szybki obrót główki i jej niewielkie rozmiary – brud zostaje dosłownie wymieciony z płytki nazębnej, a gabaryty pozwalają dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Duże znaczenie ma jednak odpowiedni dobór typu szczoteczki do wieku osoby, która będzie ją używała (inne modele dostępne są dla dzieci i dorosłych), a także rozmiaru i miękkości włosia. Osoby o wrażliwych zębach powinny korzystać z miękkich szczoteczek. Jednak co ważne – rodzaj szczoteczki nie ma znaczenia, i zarówno szczoteczki elektryczne, jak i manualne poradzą sobie z zadaniem, o ile szczotkowanie będzie przebiegało we właściwy sposób.

Czytaj również  Przepisy na szybki obiad z ryżem

 

Jak właściwie myć zęby?

Szczotkowanie powinno rozpocząć się od zewnętrznej strony zębów, następnie przejść do powierzchni żującej i strony wewnętrznej. Na koniec, warto także wykonać dokładne czyszczenie zębów w okolicach dziąseł.

Mycie zębów można wykonywać na dwa sposoby: ruchami wymiatającymi i okrężnymi. Ruchy wymiatające są doskonałe do czyszczenia okolic dziąseł, natomiast okrężne sprawdzą się na pozostałej powierzchni. Bardzo często zapomina się o dokładnym oczyszczeniu tylnych zębów, ponieważ dostęp do nich jest utrudniony. Rozwiązaniem może być zakup mniejszego rozmiaru szczoteczki.

 

Jak dbać o higienę zębów i jamy ustnej?

Mycie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum. Choć stomatolodzy zalecają szczotkowanie po każdym posiłku, nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy dokładne mycie dwa razy dziennie, minimalnie przez 2 minuty.

Warto stosować także specjalne nici dentystyczne, które pomagają usuwać zanieczyszczenia z przestrzeni między zębowej. Dodatkowym gadżetem jest też skrobaczka do języka, która przeznaczona jest do czyszczenia tego narządu. Choć często zastępuje się ją zwykłą szczoteczką, skrobaczka spisuje się o wiele lepiej, ponieważ nie spycha brudu w głąb jamy ustnej. Warto także zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej.

O dobrą kondycję zębów zadbać można także właściwą dietą. Oznacza to ograniczenie pokarmów zawierających cukier, który sprzyja powstawaniu próchnicy. Należy także z umiarem spożywać kwaśne potrawy i napoje typu coca-cola. Jeżeli nie ma możliwości umycia zębów po posiłku, można wspomóc się gumą do żucia. Nie zastąpi ona jednak porządnego szczotkowania np. przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Czytaj również  Karmienie niemowląt – akcesoria niezbędne w każdym domu