Jak dbać o brodę i wąsy?

Broda i wąsy

Jak dbać o brodę i wąsy?

Category : Porady

Posiadanie obfitego zarostu to obecnie najnowszy trend mody wśród mężczyzn.  Od lat posiadanie brody i wąsów uważane jest za atrybut męskości. Mężczyźni decydujący się na większy zarost cieszą się uznaniem również u płci przeciwnej. Muszą oni jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji swojego zarostu, by nie dać mu rozprzestrzenić się na całej twarzy.

Zadbaj o odpowiednią higienę

Niezwykle istotną czynnością dla posiadaczy brody jest jej mycie. Przy każdym myciu twarzy, nie można zapominać o zaroście. Można robić to mydłem, ale dla uzyskania efektu lśniącej, zadbanej brody i wąsów warto używać szamponu do brody. Zwykłe szampony do włosów nie ujarzmiają zarostu, włoski zaczynają się podkręcać i drapać skórę. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie specjalnych szamponów do brody. Zmiękczają one zarost, ułatwiają jego stylizację i rozczesywanie. Dodatkowo nawilżają skórę i wzmacniają cebulki włosa. Szampony usuwają także nieprzyjemny zapach, który po całym dniu gromadzi się w zaroście, broda bowiem z łatwością pochłania zapachy.

Nawilżaj, używaj peelingu i wody kolońskiej

Oprócz odpowiedniej higieny, brodacze powinni często nawilżać swój zarost. Zapobiegnie to uciążliwemu swędzeniu podczas rośnięcia włosków, zmiękczy je i zapewni ukojenie skórze. Do nawilżenia najlepiej użyć balsamu lub olejku do brody. Balsam, dzięki kremowej konsystencji dostarczy odpowiednią ilość nawilżenia, olejek natomiast dodatkowo nada zarostowi blasku i zdrowego wyglądu. Ponadto olejki do brody posiadają delikatne męskie zapachy, dzięki czemu Pan brodaty będzie czuł się świeżo w każdej sytuacji. Dodatkowym zabiegiem, jakiemu warto poddać brodę i wąsy jest peeling. Oczyści on zarost z resztek jedzenia, martwego naskórka i nieprzyjemnych zapachów. Po odpowiednim oczyszczeniu warto przemyć brodę wodą kolońską, która dzięki swoim właściwościom zdezynfekuje skórę.

Czytaj również  Jakich produktów nie należy ze sobą łączyć?

Czesz i stylizuj

Aby cieszyć się zdrowo wyglądającą brodą i wąsami, oprócz odpowiednich kosmetyków, należy wyposażyć się w specjalne akcesoria do przycinania owłosienia. W początkowej fazie rośnięcia, zarostu nie trzeba przycinać nożyczkami, wystarczy używać trymera, później natomiast konieczne będzie nadanie odpowiedniego kształtu za pomocą nożyczek do brody. Szczególnie uciążliwe jest zachodzenie wąsów na usta oraz zarastanie brody w okolicach podbródka. Przed przystąpieniem do przycinania, warto uczesać owłosienie, dzięki temu włoski się rozprostują, co znacznie ułatwi pracę. Do stylizacji można użyć maski do tego celu przeznaczonej. Jest ona jednak ciężkim kosmetykiem, silnie usztywniającym, co nie u każdego się sprawdzi. Brodę i wąsy powinno się rozczesywać codziennie, ponieważ w ten sposób usuwa się złuszczony naskórek, bakterie i inne niechciane drobnoustroje. Ponadto czynność ta poprawia ukrwienie skóry, pobudzając włoski do rośnięcia. Do tej czynności przeznaczone są specjalne grzebienie do zarostu i szczotki z naturalnego włosia.