Jaki płyn do soczewek?

płyn do soczewek

Jaki płyn do soczewek?

Category : Twoje zdrowie

Soczewki kontaktowe to niezwykły komfort dla osób z różnorodnymi wadami wzroku. Producenci oferują szeroki wybór szkieł korekcyjnych, ale i kosmetycznych, które umożliwiają szybką zmianę koloru oczu lub uzyskanie efektu kocich, bądź upiornych oczu. Jednak, aby w pełni cieszyć się właściwościami, jakie oferują soczewki kontaktowe, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Do pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych należy używać specjalistycznych płynów, które oczyszczą je ze wszelkich zanieczyszczeń, w tym osadów białkowych i drobnoustrojów, a także nawilżą je.

Jak wybrać płyn do soczewek?

Producenci soczewek i płynów oferują szeroką gamę produktów o różnorodnych właściwościach. Dlatego najlepiej swój wybór skonsultować z optykiem lub okulistą. Lekarz dobierze także płyn pod kątem tego, aby nie drażnił oczu.

Jaki płyn do soczewek znajdziemy na sklepowej półce?

Płyny do soczewek to ogólna nazwa produktów przeznaczonych do pielęgnacji szkieł kontaktowych. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów tych preparatów. Najczęściej stosowane są:

  • płyny czyszczące – pozwalają zachować soczewki w czystości, usuwają wszystkie zabrudzenia, jakie zgromadziły się na nich w czasie użytkowania np. osady białkowe, drobnoustroje, pozostałości po makijażu;
  • płyny spłukujące – przygotowują soczewki do nałożenia;
  • płyny dezynfekujące – są to płyny, w których przechowuje się soczewki, gdy nie są używane. Dezynfekują soczewki, dzięki czemu minimalizują ryzyko postania infekcji oka;
  • płyny wielofunkcyjne – łączą w sobie funkcje oczyszczające, spłukujące i dezynfekujące.
Czytaj również  Rodzaje mięsa wołowego

Wybierając płyn trzeba zwrócić uwagę na to, do jakich soczewek jest przeznaczony – twardych czy miękkich. Nie wolno mieszać ze sobą płynów do soczewek, gdyż może to wpłynąć na ich jakość, ale i być niebezpieczne dla zdrowia.

Płyn do soczewek dla wrażliwych oczu

Niektóre składniki standardowych płynów do soczewek mogą powodować podrażnienia. Wówczas warto zastosować płyny oksydacyjne, których głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru rozkładany z czasem na wodę i tlen. Dodatkowo niektóre płyny przeznaczone do soczewek zawierają składniki mające na celu pielęgnować oko – np. środki nawilżające takie jak panthenol.

Płyn do soczewek – jaki pojemniczek wybrać?

Soczewki kontaktowe należy przechowywać w specjalnych pojemniczkach. Najlepiej zakupić je razem z płynem. Wielu producentów oferuje zestawy – płyn+pojemniczki. Jeżeli do płynu nie ma dołączonych pojemniczków to najlepiej od razu je kupić w tym samym miejscu co płyn. Jeżeli nie wiemy, jaki pojemniczek będzie odpowiedni do wybranych kropli do oczu, najlepiej poradzić się sprzedawcy.

Płyn do soczewek – o czym należy pamiętać?

Podobnie jak soczewek, tak i płynu czy pojemniczków nie należy używać po upływie ich ważności. Płyn, którego termin się skończył traci swoje właściwości i nie będzie odpowiednio pielęgnował soczewek. Jeżeli chodzi o częstotliwość wymieniania pojemniczków do soczewek, to specjaliści zalecają zmianę na nowe przynajmniej raz w miesiącu.

Czytaj również  Higiena jamy ustnej - jak robić to prawidłowo

Płyn w pojemniczku musi być wymieniony za każdym razem, gdy chcemy do niego włożyć soczewki. W innym wypadku nie zdezynfekuje ich, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji w oku.