Morwa biała – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Category : Bez kategorii
Morwa biała to roślina, która posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim działa przeciwcukrzycowo oraz wspomaga proces odchudzania. W praktyce stosuje się sok, herbatę lub tabletki z morwy białej. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?
Morwa biała – charakterystyka
Morwa biała to drzewo liściaste uprawiane przede wszystkim w Azji. Wykorzystuje się przede wszystkim jego owoce i liście. Właściwości morwy białej dobrze wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejszają ryzyko miażdżycy czy choroby wieńcowej. Wchodzące w skład owoców morwy substancje chronią także układ nerwowy przed chorobą Alzheimera czy Parkinsona.
Najnowsze badania wskazują ponadto na to, że morwa biała zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej i stanów zapalnych w organizmie. Pomocniczo wykorzystywana może być także przy odchudzaniu.
Jak działa morwa biała?
Świeże owoce morwy białej są źródłem kwasu askorbinowego, witamin z grupy B oraz beta karotenu. W czasie suszeniu stężenie witamin ulega jednak zmniejszeniu. Owoce morwy działają za sprawą polifenoli przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Obniżają ponadto lipoproteiny o niskiej gęstości i trójglicerydy.
Liście morwy białej z kolei dzięki obecności albanolu czy kuwanonu działają przeciwbakteryjnie. Poza tym roślina wykazuje właściwości przeciwwirusowe czy przeciwgrzybicze.
Morwa biała – przeciwwskazania do jej stosowania
Na chwilę obecną nie wykazano żadnych skutków ubocznych stosowania morwy białej. Są jednak osoby, które mogą być uczulone na któryś z jej składników. Wówczas pojawiają się po jej zażyciu problemy żołądkowe czy zmiany skórne.
Morwa biała może być przeciwwskazana u osób, które stosują leki na cukrzycę czy mają zaburzenia profilu lipidowego. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska.
Morwa biała i jej zastosowanie
Morwa biała rzadko stosowana jest w formie okładów czy naparów do płukania gardła. Raczej ma zastosowanie wewnętrzne. Na rynku spotkać się można z morwą białą w formie suszonej lub z tabletkami zawierającymi wyciągi z jej liści. Zakupić można także sok z morwy.
Sok czy herbata z morwy to produkty jednoskładnikowe. Z kolei tabletki mogą dodatkowo zawierać inne substancje pozytywnie wpływające na organizm np. chrom, wyciąg z cynamonu itd. W praktyce skuteczność produktu zależy od stężenia substancji czynnych. Najwięcej koncentratu z morwy białej mają przy tym tabletki.
Morwa biała na odchudzanie i cukrzycę
Morwa stosowana jest przede wszystkim u chorych na cukrzycę oraz wspomagająco w procesie odchudzania się. Odchudzające właściwości rośliny mają związek z oddziaływaniem substancji czynnych na hormon, który koncentruje melaninę. Powoduje to obniżenie apetytu na skutek zwiększenia wydzielana tzw. hormonu sytości – leptyny. Oczywiście jednak nie ma co liczyć na zgubienie nadprogramowym kilogramów bez odpowiedniej, zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.