Wstydliwe problemy ze skórą
Category : Twoje zdrowie
Kaszak to inaczej torbiel zastoinowa, które pojawia się na skórze wielu kobiet. Torbiele to małe grudki lub guzki o żółtawym lub cielistym zabarwieniu znajdujące się pod skórą. Usuwanie kaszaka jest dla kobiet ważne, gdyż guzki źle wyglądają, ale ich wydzielina brzydko pachnie. Jak pozbyć się tego męczącego problemu?
Skąd się biorą kaszaki?
Kaszakiem określamy cystę naskórkową, która pojawia się w skórze, zazwyczaj w obrębie owłosionej skóry głowy, karku lub pleców. Cysta powstaje w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, a jej pojawienie się na ciele jest wynikiem zapchania się ujść wyżej wymienionych gruczołów. Kiedy gruczoł łojowy pęka, w tym miejscu powstaje torbiel łojowa. Kaszaki powstają także w wyniki obrzęku mieszków włosowych lub urazu głowy. Do częstego powstawania kaszaków przyczyniają się także niektóre choroby genetyczne. Część zmian powstaje już w łonie matki, gdy komórki macierzyste, zamiast tworzyć włosy i skórę, nie dostały się do komórek tworzonych z innych tkanek. Do powstania torbieli łojowej może również przyczynić się zbyt częste przebywanie na słońcu, a także używanie zbyt tłustych i ciężkich kremów.
Czy możliwe jest samodzielne usuwanie kaszaka?
Grudki są dość trudne do zwalczenia, a samodzielne usuwanie kaszaka może się źle skończyć. Nie należy ich wyciskać lub zdrapywać, gdyż może to spowodować powstanie zakażenia, stanu zapalnego, a nawet blizny. Oznaką zakażenia jest wzrost temperatury skóry wokół guzka lub grudki, zaczerwienienie, bolesność podczas dotyku, a także żółtawa wydzielina, która wydobywa się z grudki, więcej szczegółowych informacji dostępnych jest tutaj: http://zaufanekliniki.pl/usuniecie-kaszaka.
Jeśli do tego dojdzie, musimy iść do lekarza. Pamiętajmy, że kaszak to nie tylko guzowata masa, ale i osłonka. Nawet jeśli podejmiemy się samodzielnego usuwania kaszaka, osłonka zostanie, więc zmiana szybko się odbuduje.
Jak wygląda usuwanie kaszaka?
Torbiel łojowa nie jest trudna do zdiagnozowania poprzez swój wygląd, ale czasami lekarze zlecają wykonanie biopsji, by wykluczyć innego rodzaju guzki, które mogą być groźne dla zdrowia. Kaszaki najczęściej znikają same i nie są niebezpieczne, ale jeśli pojawi się stan zapalny, również musimy odwiedzić lekarza. Czasami torbiele łojowe są na tyle duże, że mogą przeszkadzać w codziennym życiu i muszą być usunięte przez chirurga. W warunkach domowych usuwanie kaszaka nie jest łatwe, ale możemy stosować kompresy ściągające, które zmniejszą wydzielanie łoju. Świetnie sprawdza się napar z liści skrzypu. Jeśli ta domowa metoda nie przyniesie rezultatów, trzeba iść do lekarza.
Kaszaki na twarzy mają bardzo nieestetyczny wygląd, więc mogą odbierać kobietom pewność siebie. Usuwanie kaszaka nie jest trudne, więc zamiast narzekać, idźmy do lekarza, który szybko rozwiąże nasz problem.