Jak pozbyć się zapachu stóp?
Category : Porady
Nadmierna potliwość stóp to nie tylko problem estetyczny, ale i medyczny oraz psychologiczny. Wydzielanie potu to reakcja obronna naszego organizmu na przegrzanie, zachodzi wtedy naturalny proces termoregulacji. Problem pojawia się wówczas, gdy na zewnątrz organizmu zostaje wydzielana nadmierna ilość potu, co w połączeniu z obecnymi na skórze drobnoustrojami powoduje nieprzyjemny zapach stóp. Jak się go pozbyć? Czy dezodorant do stóp wystarczy?
Skąd się bierze nadmierna potliwość stóp? Czy warto stosować dezodorant do stóp?
Na całym ciele są gruczoły potowe. Wśród nich wyróżnia się gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Za nadmierną potliwość stóp odpowiedzialne są przede wszystkim gruczoły ekrynowe. Składniki potu ekrynowego to: woda, jony sodu, magnezu, potasu, chloru i wapnia, a także mocznik i kwas mlekowy. Świeży pot jest prawie bezwonny, dopiero po pewnym czasie bakterie rozkładające i zawarte w nim substancje odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu. Nadpotliwość stóp może być objawem wielu chorób, najczęściej o podłożu endokrynologicznym (zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy, choroby przysadki) i neurologicznym. Pojawia się również po zastosowaniu niektórych leków (np. antydepresyjnych) oraz używek (kawa, alkohol). Nadmierną potliwość stóp mogą wywoływać także czynniki psychologiczne, gdyż w czasie stresu nogi pocą się jeszcze bardziej, a uratować nas może jedynie dezodorant do stóp.
Jak się diagnozuje i leczy nadmierną potliwość stóp? Czy można używać dezodorantu do stóp?
Nadmierną potliwość stóp można leczyć farmakologicznie, poprzez psychoterapię oraz metody inwazyjne i nieinwazyjne. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków antycholinergicznych, przeciwmuskarynowych lub leków uspokajających. Metodą nieinwazyjną jest jonoforeza. W zabiegu wykorzystuje się pole elektryczne, za pomocą którego wprowadzane są jony do tkanek. Upośledza się gradient elektryczny odpowiedzialny za przepływ wydzielanego potu. Środek leczniczy, który wykorzystywany jest w jonoforezie to przede wszystkim woda. Zanim poddamy się leczeniu, koniecznie używajmy dezodorantu do stóp, który może zniwelować nieprzyjemny zapach.
Sposoby na świeże stopy. Jak wybrać dezodorant do stóp?
Najlepszą ochroną stóp przed nieprzyjemnym zapachem jest utrzymanie ich w czystości. Stopy trzeba myć codziennie rano i wieczorem. Używajmy mydła antybakteryjnego i stosujmy letnią wodę. Unikajmy zaś gorącej, która może spowodować wzmożone potu przez skórę stóp. Po myciu dokładnie wytrzyjmy stropy i użyjmy dezodorantu do stóp, najlepiej antyperspirantu, który nie tylko ogranicza nieprzyjemny zapach, ale reguluje nadmierną potliwość. Zawarty w tym kosmetyku glin wnika w kanaliki gruczołów potowych i tymczasowo je blokuje. Dzięki temu proces pocenia jest ograniczony na kilka godzin. Ponadto, unikajmy obuwia z tworzywa sztucznego i nośmy bawełniane skarpetki.
Pot wydzielany przez naszą skórę to doskonała pożywka dla bakterii pasożytujących na jej powierzchni. W ciągu dnia trudno utrzymać ładny zapach ciała i stóp. Dbajmy o higienę i używajmy dezodorantu do stóp, który zapewni ładny zapach i ochroni przed nadmierną potliwością.