Jakie witaminy dla kobiet w ciąży?

Witaminy dla kobiet w ciąży

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży?

Category : Twoje zdrowie

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się witaminy dla kobiet w ciąży. Nie ulega wątpliwości, że ciąża jest szczególnie wyjątkowym czasem dla kobiety, dlatego te chwile zasługują na uwagę pod względem suplementacji. Warto pamiętać, że nawet najlepsza dieta może nie wystarczyć na potrzeby organizmu matki, a także rozwijającego się płodu.

Suplementacja w okresie ciąży

Właściwa dieta dostarcza tylko częściowo niezbędne ilości składników odżywczych i witamin. Nie wszyscy mają świadomość, że w każdym trymestrze ciąży zmienia się zapotrzebowanie na witaminy. Już na etapie planowania ciąży warto zwrócić uwagę na niektóre składniki. Można przypuszczać, że pierwszy trymestr to idealna pora na uzupełnienie kwasu foliowego, określanego także jako witamina B9. Jest to związek odpowiedzialny za wzrost oraz podział komórek. Należy pamiętać, że niedobór kwasu foliowego może skutkować przedwczesnym porodem lub poronieniem. Warto wspomnieć, że wczesna suplementacja kwasu foliowego może zapobiec powstawaniu wrodzonych wad układu nerwowego, takich jak bezmózgowie oraz rozszczep kręgosłupa. Najlepiej 0,4 mg kwasu foliowego zażywać już 6 tygodni przed planowaną ciążą. Do końca drugiego trymestru ciąży należy utrzymywać taki poziom. Wybór suplementów na rynku jest bardzo duży, więc każda kobieta bez większych trudności może znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zapotrzebowanie na składniki mineralne zwiększa się w pierwszym trymestrze. Chodzi tu przede wszystkim o żelazo, cynk oraz jod. U kobiet, które są wegetariankami lub cierpiały na anemię, zapotrzebowanie na żelazo w ciąży może zwiększyć się nawet o połowę. Obecność witaminy C zdecydowanie ułatwia wchłanianie żelaza. Jest to witamina odpowiedzialna za utrzymanie układu odpornościowego w dobrej formie i uszczelnienie naczyń. Pomaga to zapobiec infekcjom, takim jak stany zapalne dróg moczowych oraz przeziębienia.

Czytaj również  Apteka online czy tradycyjna? Gdzie warto kupować

Rodzaje witamin

Suplementacja witaminy C może ochronić przyszłą mamę przed pękaniem drobnych naczyń i krwawieniem z nosa. 50 mg/dobę to zalecana dawka jodu przed planowaną ciążą. Witamina D jest kolejną ważną witaminą w ciąży. Ta substancja odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dawki najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym, które wcześniej powinien zlecić wykonanie badań krwi. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na witaminę B, czyli pirydoksynę wzrasta w drugim trymestrze ciąży. Witamina B6 wpływa na prawidłowe poziomy estrogenu i regulują poziom prolaktyny w ciąży. Kluczową rolę w rozwoju mózgu rozwijającego się dziecka pełnią wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Według niektórych DHA jest najcenniejszym kwasem omega, a od 20. tygodnia ciąży powinna zacząć się jego suplementacja. Warto dodać, że dawka 1000 mg/dobę już od pierwszych dni ciąży zalecana jest w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu. Bardzo ważne jest również, żeby DHA był czysty i bez żadnych domieszek.


Log out of this account

Leave a Reply