Operacja zeza – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

Operacja zeza – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

Category : Twoje zdrowie

Do najczęstszych przyczyn zeza zaliczają się wady wzroku, infekcje, urazy głowy, zakaźne choroby, nadmierny stres i czynniki genetyczne. Zezujące oko może nie tylko powodować pogłębiające się problemy z widzeniem, ale również negatywnie wpływać na samoocenę i relacje społeczne. To tylko część powodów, dla których operacyjne leczenie zeza jest ważne zarówno dla zdrowia, jak i jakości życia pacjentów. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, jak wygląda operacja zeza w praktyce.

Jak wygląda leczenie zeza u dzieci i dorosłych?

Zez to zaburzenie widzenia polegające na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych. Przypadłość ta najczęściej występuje u dzieci i można ją zdiagnozować już w pierwszych miesiącach życia. Jednak w niektórych przypadkach zez pojawia się również w późniejszych latach. Najczęściej jest on skutkiem urazu lub nadmiernego stresu. Niezależnie od wieku pacjenta, leczenie zeza warto zacząć zaraz po jego wykryciu. Zwlekanie z wizytą u specjalisty może prowadzić do poważniejszych powikłań w przyszłości.

Leczenie zeza może różnić się w zależności od jego rodzaju, przyczyny nasilenia i wieku pacjenta. W pierwszej kolejności rozważa się leczenie zachowawcze, które obejmuje noszenie specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych, a także ćwiczenia wzrokowe. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest wystarczające – przypadku poważniejszych schorzeń zalecana jest operacja zeza.

Czytaj również  Proste sposoby na zwiększenie objętości włosów

Na czym polega operacyjne leczenie zeza?

Operacja zeza jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na korekcji napięcia i długości mięśni, które poruszają gałkami ocznymi. Celem operacji jest ustawienie oczu w taki sposób, aby były skierowane w tym samym kierunku i współpracowały ze sobą.

Leczenie chirurgiczne zeza najlepiej przeprowadzić w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, dlatego operacja zeza u dzieci jest bardziej powszechna niż u osób dorosłych. Warto podkreślić jednak, że taki zabieg można wykonywać w każdym wieku. Do operacji oka u dorosłych najczęściej dochodzi w sytuacji, kiedy zez powstał nagle – każdy zabieg musi być poprzedzony badaniami diagnostycznymi.

W trakcie leczenia operacyjnego pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu – zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut. Operacje zeza polegają na osłabieniu lub wzmocnieniu odpowiednich mięśni w gałce ocznej. Po odpowiedniej korekcie oka na rozciętą gałkę oczną zakłada się szwy rozpuszczalne, które usprawniają przebieg gojenia pooperacyjnego.

Jak zachowywać się po operacji zeza?

Po operacji zeza pacjent najczęściej jest wypisywany do domu jeszcze tego samego lub następnego dnia. Pacjent w pierwszych dniach po operacji powinien w szczególności dbać o swój narząd wzroku – w tym celu stosuje się krople, opatrunki czy plastry, które pomogą chronić operowane oko przed zabrudzeniem i nadmiernym światłem. Pacjent powinien unikać również dużego wysiłku fizycznego.

Czytaj również  Karmienie niemowląt – akcesoria niezbędne w każdym domu

Sprawdź, gdzie przeprowadzić kompleksową operację zeza

Operacja zeza jest zalecana wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów lub jest niewystarczające. Jeśli zdecydowałeś się na operację zeza, to ważne jest, aby wybrać najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Kluczową rolę odgrywa nie tylko doświadczenie i kwalifikacje personelu, ale także o zaufanie do kliniki i zapewniany przez nią komfort. Wrocławskie Centrum Okulistyczne to nowoczesna placówka szpitalna, która specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu zeza oraz innych wad wzroku. Sprawdź, jakie zabiegi dostępne są w ofercie centrum okulistycznego we Wrocławiu.


Log out of this account

Leave a Reply