Jakich produktów nie należy ze sobą łączyć?

Produkty spożywcze

Jakich produktów nie należy ze sobą łączyć?

Category : Porady

Prowadząc zdrową kuchnię, staramy się, by nasze posiłki były urozmaicone i pięknie wyglądały na talerzu. Wybieramy więc najlepsze produkty spożywcze i komponujemy pyszne dania. Tymczasem, substancje spożywcze oddziałują na siebie i ich połączenie może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jakich składników nie należy łączyć?

Dlaczego niektórych produktów spożywczych nie wolno ze sobą łączyć?

Każdy produkt, który zjadamy zawiera określoną ilość makroskładników, witamin, składników mineralnych i innych substancji wpływających na nasze zdrowie. Substancje te oddziałują na siebie wzajemnie nawiązując szereg relacji. Niektóre są dla siebie obojętne, czasami ułatwiają sobie wzajemnie wchłanianie, a w innym przypadku sprawiają, że jeden ze składników zostanie wydalony. Takie relacje zachodzą w każdym posiłku i nie jesteśmy w stanie dobierać produktów spożywczych tak, by nic z dobrych składników się nie zmarnowało. Warto jednak przeanalizować najczęściej przywoływane przykłady produktów, jakich nie należy łączyć w diecie i zastanowić się czy ich spożycie może prowadzić do realnych niedoborów.

Jakich produktów spożywczych nie wolno ze sobą łączyć?

Lubimy kanapki z pomidorem i ogórkiem. Połączenie tych produktów spożywczych nie jest jednak korzystne, gdyż surowy ogórek zawiera askorbinazę. Jest to enzym, który skutecznie unieszkodliwia kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Połączenie ogórka zielonego z warzywem bogatym w tę witaminę będzie powodowało poważne straty tej substancji. Wystarczy jednak świeżego ogórka zakwasić np. octem balsamicznym czy sokiem z cytryny, aby unieszkodliwić askorbinazę i ochronić witaminę C. Ciasta drożdżowego nie popijajmy herbatę, gdyż garbniki zawarte w herbacie ograniczają wchłanianie tiaminy z tego deseru. Musimy także uważać jedząc ryby morskie w połączeniu z olejami. Ryby morskie są w naszej diecie źródłem ważnych dla funkcjonowania organizmu kwasów omega 3. Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których nasz ustrój nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Do grupy NNKT należą także kwasy z grupy omega 6. Dla naszego zdrowia bardzo ważna jest proporcja spożycia tłuszczy omega 6 i omega 3. Powinna ona wynosić od 4: 1 do 2:1. Nadmiar kwasów omega 6 przy jednoczesnym niedoborze kwasów omega 3 nasila się stany zapalne podnosząc ryzyko rozwoju wielu chorób. W związku z tym, wybierając produkty spożywcze, olej słonecznikowy czy kukurydziany zamieniajmy na lniany lub rzepakowy. Oleje te tłoczone na zimno powinniśmy spożywać na surowo, jako dodatek do dania. Jeśli lubimy herbatę z miodem, dodawajmy go do napoju o temperaturze niższej niż 40˚C, gdyż gorący płyn obniża znacząco aktywność enzymów w nim zawartych a zatem traci on dużą część prozdrowotnych właściwości.

Czytaj również  Jak pielęgnować buty damskie, aby dłużej służyły?

Jeśli nasz jadłospis dostarcza wszystkich niezbędnych składników i jest skomponowany w oparciu o zróżnicowane produkty spożywcze, nie musimy obawiać się niedoborów. Zwróćmy jednak uwagę na to, jak włączymy ze sobą różne składniki, by nie zakłócać procesu wchłanianie cennych witamin i mikroelementów.