Dlaczego warto pić soki owoców i warzyw

Soki owowcowe

Dlaczego warto pić soki owoców i warzyw

Category : Twoje zdrowie

W mediach coraz chętniej propaguje się zdrowy tryb życia. A gdy już ten temat się pojawia, niemal zawsze jako przykład odpowiednich nawyków żywieniowych, podawane jest picie soków, wyciskanych samodzielnie. Warto więc zapoznać się z podsumowaniem, które odpowie na pytanie – dlaczego warto pić soki z owoców i warzyw?

Czy picie soków na diecie jest wskazane?

Wiele osób, które decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych, obawia się, że picie soków może zrujnować ciężki wysiłek, jaki został włożony w osiągnięciu upragnionego celu. Wszystko to, pochodzi z mylonego myślenia o tym, że soki tego typu są bardzo kaloryczne. Oczywiście, nie są się zaprzeczyć, że niekiedy charakteryzuje je wysoka wartość kaloryczna, zwłaszcza jeśli np. sok jest wykonany z banana. Te, jak wiemy, są jednymi z najbardziej kalorycznych owoców.

Jednak picie soków wyciśniętych samodzielnie w domu, nie tylko jest zalecane, ale wręcz wskazane, nawet podczas diety. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, że nawet jeżeli dany owoc czy warzywo jest kaloryczne, warto jest po nie sięgnąć, ponieważ są to tzw. „dobre kalorie”. Nie odkładają się w organizmie, jak ma to miejsce np. w stosunku do potraw smażonych, bardzo szybko spalają się, przemieniając się na energię.

Czytaj również  Jaki ciśnieniomierz wybrać do domu

Ponadto soki przyśpieszają procesy trawienne i pobudzają organizm do szybszego metabolizmu, a jak wiadomo, jest to szczególnie pożądane przez osoby, które chcą zgubić kilka kilo.

Czy sok może zastąpić posiłek?

Ostatnio dużo mówi się o tzw. diecie sokowej, która jest w szczególności propagowana przez osoby ze świata show-biznesu. Polega ona na spożywaniu jedynie soków, pięć razy dziennie. Dieta taka nie trwa z reguły długo, bo około tygodnia. Chociaż wiele osób z pewnością myśli, że jest to prawdziwa głodówka – nic bardziej mylnego. Okazuje się, że dostarczanie organizmowi w regularnych odstępach czasu, odpowiedniej dawki dobranych owoców i warzyw, jest prawdziwym błogosławieństwem dla naszego organizmu. Pozwala na oczyszczenie go z toksyn, jak również zbawiennie wpływa na naszą figurę, przy jednoczesnym dostarczaniu wszystkich najważniejszych witamin i minerałów.

Nawet jeśli nie stosujesz tego typu diety, warto jest na co dzień korzystać z prostego rozwiązania. Zamiast tradycyjnej kanapki z serem i szynką, zmiksuj mieszankę swoich ulubionych warzyw, owoców, a nawet ziół i ciesz się zdrowym i smacznym posiłkiem. Koktajle, które są nieco gęstsze sprawiają, że pozostaje uczucie sytości, które w pełni pozwala Ci być najedzonym do następnego posiłku.

Warto jest zastępować tradycyjne śniadania czy drugie śniadania sokami, ponieważ możesz przyjąć ich więcej, niż byłbyś w stanie, gdybyś miał je zjeść w całości. Soki mają mniejszą objętość, a nadal pozwalają na dostarczenie drogocennych minerałów. Warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie również bardzo wygodne, a zrobienie takiego śniadania zajmuje dosłownie chwilę.

Czytaj również  Czy wszystkie bakterie są dla nas niepożądane?

Kto powinien pić soki z owoców i warzyw?

Picie soków jest zalecane wszystkim tym, którzy chcą żyć zdrowo. Niezależnie od wieku, aktywności fizycznej czy preferencji żywieniowych, każdy powinien sięgać po co najmniej jeden naturalny sok dziennie. Szczególnie świeże, naturalne soki są polecane osobom chorym, jak również tym, które chcą chorobom zapobiegać. Ich różnorodność i dowolność pozwala na pełne dopasowanie swoich smaków, do potrzeb. Tym samym dostarczając wszystkich, najważniejszych składników i minerałów.