Historia soczewek kontaktowych

Historia soczewek kontaktowych

Category : Twoje zdrowie

Soczewki kontaktowe to modna i wygodna metoda korekcji wad wzroku. Są one powszechnie dostępne na rodzimym runku zaledwie od kilkunastu lat. Jednak ich historia sięga znacznie dalej, bo czasów renesansu. Trudno uwierzyć, że minęło już ponad 500 lat od wynalezienia soczewek kontaktowych, jak wyglądała droga do ich powstania?

Jak powstały soczewki kontaktowe?

Prekursorem w dziedzinie okulistyki okazał się sam Leonardo da Vinci, to właśnie jeden z najwybitniejszych wynalazców wszech czasów wymyślił soczewki kontaktowe w 1508 roku. Jednak wynalezione przez niego soczewki pozostały w sferze projektów. Natomiast pierwszym człowiekiem, który wykonał soczewki korekcyjne tolerowane przez oko, był Niemiec Friedrich Anton Muller. To on wykonał pierwszy model szklanych soczewek w 1887 roku, które służyły pacjentowi choremu na zaćmę, przez blisko 20 lat. To wydarzenie wpłynęło na dynamiczny rozwój okulistyki.

W tym samym roku (1887) dwóch optyków z Francji i Szwajcarii stworzyło pierwsze soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów. Jednak technologia ich wykonania (wydmuchiwanie szkła) sprawiała, że nie były komfortowe w noszeniu i pacjenci mogli je nosić tylko kilka godzin dziennie. Węgierski doktor Josef Dallos 1929 roku wynalazł technikę wytwarzania soczewek opartą na sporządzaniu odlewów gałki ocznej pacjenta, jednak wciąż nie zapewniało to osobom z wadami wzroku odpowiedniego komfortu w użytkowaniu soczewek.

Czytaj również  Jakie witaminy dla kobiet w ciąży?

Kto wymyślił miękkie soczewki?

Początkowo materiałem do wytwarzania soczewek było szkło, stąd wziął się termin „szkła kontaktowe”.  Jednak tego typu soczewki wykonywane techniką wydmuchiwania szkła miały wiele wad. Były duże i niewygodne, a ich optyka była kwestią przypadku. Dlatego zanim udało się mniej więcej dopasować szkła kontaktowe do wady wzroku pacjenta, musiano wyprodukować nawet kilkadziesiąt modeli. Wiek XX upłynął pod znakiem intensywnych poszukiwań bardziej komfortowego materiału do produkcji soczewek. Duży krok na przód zawdzięczamy amerykańskiemu okuliście Willliamowi Feinbloom’owi, który zastosował model soczewek częściowo wykonany z plastiku. Jednak to dopiero dwóch Czechów (Otto Wichterle oraz Drahoslav Lim) w 1963 roku opatentowało polimer o nazwie „hydrożel”, który umożliwił produkcję lżejszych i bardziej wygodnych soczewek.

Pierwsze miękkie soczewki weszły do powszechnej sprzedaży w 1971 roku. Obok soczewek hydrożelowych w 1999 roku pojawiły się nowoczesne, udoskonalone soczewki silikonowo hydrożelowe, które umożliwiły wprowadzenie na rynek modeli przeznaczonych do przedłużonego noszenia. Pierwszy model został zaprojektowany do użytkowania w systemie całodobowym przez 30 dni. W 1987 roku w sprzedaży pojawiły się pierwsze soczewki kosmetyczne, których zadaniem była nie korekcja wad wzroku, a zmiana koloru tęczówki.

Jak widać, losy soczewek kontaktowych są niezwykle barwne i ciekawe, z pewnością ta historii karta nie jest jeszcze zamknięta.