Ostroga piętowa – co to?

pięta na stołku

Ostroga piętowa – co to?

Category : Twoje zdrowie

Calcar calcanei – to łacińska nazwa zmian zwyrodnieniowych okolicy kości piętowej. Zmiany te powodują zapalenie rozcięgna podeszwowego skutkującego pojawieniem się charakterystycznego wyrostka, czyli kolca kości piętowej widocznego na zdjęciach RTG. W pierwszej fazie rozwoju stanu chorobowego czujemy ból podczas chodzenia. W dalszym ciągu rozwoju zmian boli także podczas spoczynku.

Ostroga piętowa powstaje najczęściej w wyniku jednej lub kilku przyczyn, które odpowiadają za różnego rodzaju przeciążenia w stopie. Jak w przypadku wielu dolegliwości przyczyn możemy często poszukać w nadwadze. Powód przeciążenia stóp w tym przypadku jest oczywisty, a jeśli dodatkowo łączy się z nieodpowiednim, niewygodnym obuwiem ryzyko wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego znacznie się zwiększa.

Inne powody powstania ostrogi piętowej wynikają z intensywnego uprawiania sportu. Jeżeli uprawiamy dyscypliny sportowe mocno obciążające stopy, może się to również skończyć powstaniem wyrostka na pięcie i zwiększającym się bólem. Bardzo częste uprawianie sportu grozi także kontuzjami. Urazy źle leczone, wpływające na nieprawidłowe ułożenie stopy podczas biegania, intensywnego chodzenia czy też innych aktywności prowadzą często także do zapaleń rozcięgna podeszwowego.
Czyli ostroga piętowa grozi nam także jak wiele innych dolegliwości, kiedy unikamy regularnych ćwiczeń i dodatkowo nadmiernie się objadamy.

To czyni tę dolegliwość zdecydowanie częściej spotykaną w krajach wysokorozwiniętych, niż w rozwijających się rejonach świata.
Jako kolejną przyczynę powstawania bolesnego wyrostka na pięcie podaje się również podeszły wiek. W tym przypadku jednak sporo zależy między innymi od formy i chorób towarzyszących .

Czytaj również  Operacja zeza – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

Jak radzić sobie z ostrogą piętową?

Na początek potrzebna jest dobra diagnostyka, która pozwoli dobrać właściwe rozwiązanie. Warto już na samym początku pomyśleć o zakupie odpowiedniego, wygodniejszego obuwia i skutecznie dobranych wkładkach ortopedycznych. Dodatkowe rozwiązania to odpowiednia rehabilitacja. Może ona być oparta na przykład na masażach, które zmniejszają napięcie w stopie, zastosowaniu jonoforezy, ultradźwięków lub pola magnetycznego. Pacjent może też sam regularnie masować kontuzjowaną stopę, używając dłoni lub różnego rodzaju wałków, taśm i innych sprzętów zaleconych przez fizjoterapeutę.

Leczenie chirurgiczne.

Kiedy stosowana dotychczas terapia nie przynosi spodziewanych efektów, należy skonsultować z lekarzem zabieg operacyjny.
Endoskopowe leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego to zabieg małoinwazyjny i pozwalający pacjentowi na szybkie dojście do zdrowia. Na skórze stopy wykonywane są jedynie dwa nacięcia. Na drugi dzień po zabiegu pacjent może zostać wypisany ze szpitala. Na ogół przez kilka tygodni po zabiegu istnieje konieczność poruszania się z pomocą kul łokciowych.
Jeśli ostroga piętowa nie była do tej pory naszym problemem, zawsze warto pamiętać o profilaktyce. Odpowiednie obuwie, utrzymywanie prawidłowej wagi, rozgrzewka przed aktywnościami sportowymi, rozciąganie, rolowanie i masaże to podstawa.


Log out of this account

Leave a Reply