Czym różni się masaż sportowy od tradycyjnego masażu?

kobieta prostująca plecy

Czym różni się masaż sportowy od tradycyjnego masażu?

Category : Twoje zdrowie

Masaż sportowy stanowi istotny element wspierający zdrowie i dobrą kondycję osób oprawiających różne formy aktywności ruchowej na poziomie bardziej zaawansowanym oraz zawodowym. Pomaga on zachować prawidłowy stan organizmu, niweluje drobne kontuzje, pomaga usunąć zakwasy po intensywnym wysiłku, znosi nadmierne napięcie mięśni oraz umożliwia regenerację i relaks. Zazwyczaj stanowi on element szerszego planu działań dostosowanych do danego etapu przygotowań zawodnika do współzawodnictwa sportowego.

Masaż sportowy – dla kogo?

Jak wspomniano powyżej masaż sportowy dedykowany jest przede wszystkim osobom bardzo aktywnie uprawiającym sport na poziomie zaawansowanym oraz profesjonalnym.

Masaż sportowy a masaż tradycyjny

Masaż sportowy korzysta z technik stosowanych podczas masażu klastycznego. W pierwszym etapie konieczne jest bowiem przygotowanie mięśni do przeprowadzenia wydajnego zabiegu. Jest to wykonywane za pomocą między innymi rozcierania oraz oklepywania poszczególnych partii ciała. Stosowane działania są zbliżone do tych które są używane podczas wykonywania masażu tradycyjnego lecz siła z jaką są wykonywane jest zdecydowanie większa, przez co może powodować pojawianie się dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych. Celem masażu sportowego jest przede wszystkim pobudzenie do pracy układu krwionośnego i limfatycznego w wyniku czego dochodzi do zwiększenia wydajności krążenia płynów ustrojowych oraz lepszego dotlenienia mięśni co zdecydowanie korzystnie wpływa na ich regenerację. W przypadku masażu klastycznego wykonywane czynności mają na celu przede wszystkim spowodowanie relaksacji oraz uczucia odprężenia i komfortu pacjenta. Okolica objęta masażem sportowym zależy od rodzaju wykonywanej aktywności ruchowej oraz związanej z tym możliwości przeciążeń danej partii ciała, a jego rodzaj jest uzależniony od fazy przygotowań zawodnika do sportowej rywalizacji. I tak na przykład wyróżnić można masaż pobudzający organizm sportowca do działania przed rozpoczęciem zawodów sportowych lub masaż regenerujący mięsie po podjętym wysiłku.

Czytaj również  Jak poprawić wygląd skóry

Masaż sportowy – zalety

Regularne wykonywanie masażu sportowego dostosowanego do etapu zmagań sportowych oraz indywidualnych potrzeb zawodnika jest niezwykle ważnym i istotnym elementem wpływającym nie tylko na poprawę jego osiągnięć ale również w dużej mierze ograniczającym ryzyko powstawania kontuzji. Masaż przyczynia się do zachowania dobrostanu organizmu poprzez poprawę metabolizmu oraz krążenia krwi i limfy, lepsze odżywienie i dotlenienie newralgicznych partii ciała oraz redukcję stresu i negatywnych następstw nadmiernego wysiłku, jak choćby dolegliwości bólowe czy zakwasy.

Masaż sportowy – dla kogo nie jest polecany?

Masaż sportowy nie jest zalecany dla osób mało aktywnych, z problemami kardiologicznymi oraz chorobami nowotworowymi. Ponadto nie powinien on być wykonywany w czasie przeziębienia oraz rekonwalescencji po przebytej chorobie.


Log out of this account

Leave a Reply